Dzieło Biblijne
"Żydowskie tło Biblii" - wykład w Kolegium Kujawskim Księży Salezjanów Drukuj E-mail


„Żydowskie tło Biblii” – wykład połączony z panelem w Kolegium Kujawskim Księży Salezjanów w Aleksandrowie Kujawskim w dniu 9 maja 2014r.

W ramach obchodów Tygodnia Biblijnego w Kolegium Kujawskim Księży Salezjanów w Aleksandrowie Kujawskim w dniu 9 maja 2014r. odbył się wykład pt. „Żydowskie tło Biblii”.  Wygłosił go ks. Marek Raszewski, moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II Diecezji Włocławskiej, wykładowca Pisma Świętego na Papieskim Wydziale Teologicznym oraz miłośnik języków biblijnych i kultury żydowskiej.

Wykładu wysłuchała młodzież z salezjańskiego liceum i gimnazjum wraz z Dyrektorem Kolegium Kujawskiego, Księdzem Romanem Jachimowiczem i nauczycielami.

Ksiądz Marek Raszewski w barwnym opowiadaniu zaprowadził słuchaczy w czasy Jezusa Chrystusa, przybliżając im tajniki biblijnego świata: wyjaśniał subtelności języków starożytnych, tłumaczył żydowskie obrzędy i obyczaje, nie pominął ciekawostek przyrodniczych oraz tych związanych z życiem codziennym.

Wykład wzbogaciła wystawa judaików, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy oglądali zwój Tory oraz zapoznali się z przeznaczeniem takich przedmiotów jak jad czy mezuza. Wyjaśniono również znaczenie poszczególnych elementów żydowskiego stroju: tałesu, jarmułki, filakterii.

Wielkim walorem opowiadania Księdza Marka Raszewskiego było wskazanie na żydowskie korzenie elementów liturgii Kościoła katolickiego oraz zwrócenie uwagi na pewną obrzędową kontynuację, wypełnioną jednocześnie nową, chrześcijańską treścią.

Spotkanie z Księdzem Markiem Raszewskim miało na celu zachętę do pogłębienia osobistej zażyłości z Pismem Świętym, pomoc w zrozumieniu kontekstu opisanych w nim wydarzeń, a także ukazanie związków kultury żydowskiej z chrześcijaństwem. Nade wszystko jednak podkreślona została wartość spotkania z Osobą Jezusa Chrystusa, którego dzięki Pismu Świętemu możemy lepiej poznawać i czcić.

zdjęcia Tomasz Gawrysiak
 
Opr. Paulina Jakubowska
< Poprzedni   Następny >


Dzieło Biblijne

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team

© Copyright Słowo Biblijne 2006. All rights Reserved. Made in quaint.pl